Szpital Frombork

baner 38
header
więcej ...
BIP epuap
baner 42

Poznaj lepiej nasz region:

baner 48
1
2
3
4
5
grafika 98
Zdjęć: 4
baner 57
baner 60
baner 58
baner 46
baner 47
baner 49
baner 40
baner 41
baner 39
baner 17
Pracownia badań EEG i EKG
grafika

EEG i EKG
tel. (55) 621 6327
czynne w godz. 7.30 - 15.00

 

 

 

 

Elektroencefalografia (EEG)

 

Elektroencefalografia to metoda nieinwazyjnego badania impulsów elektrycznych zachodzących w mózgu. Elektrody umieszczone na głowie pacjenta badają stan fal mózgowych i po przetworzeniu podają wynik w postaci wykresu. Diagnosta z tego wykresu potrafi odczytać ewentualne nieprawidłowości w pracy mózgu, co może mieć decydujące znaczenie w prawidłowości diagnozy i leczenia.

 

Za pomocą EEG można wykryć takie dolegliwości jak: padaczka, stan splątania, uraz głowy, guz mózgu, zakażenia, choroby zwyrodnieniowe, zaburzenia metabolicze wpływające na mózg, zaburzenia snu, zaburzenia świadomości.

 

Do badania należy się przygotować, między innymi uprzednio myjąc głowę i powstrzymując się od picia kawy. Dokładne zalecenia otrzymuje się od lekarza kierującego.

 

Wbrew niektórym fałszywym opiniom z wykresu EEG nie da się "odczytać myśli" pacjenta. W tej kwestii badanie również jest bezpieczne.

 

 

Elektrokardiografia (EKG)


Jest to nieinwazyjne, w pełni bezpieczne i bezbolesne badanie stanu serca. Stosuje się je przy diagnozowaniu wielu chorób.

Wszelka elektryczna aktywność mięśnia sercowego jest monitorowana za pomocą elektrod przyczepionych do ciała pacjenta i po przetworzeniu podawana w formie wykresu. Z niego to można odczytać rytm i częstość pracy serca, a także wykryć jego powiększenie lub uszkodzenie. Badanie można wykonać nawet przy łóżku chorego.

 

 

Zadania pracowni EEG i EKG:

 

1. Przyjmowanie zleceń i ustalanie kolejności badań.

2. Wykonywanie badań dla chorych posiadających skierowanie z poradni.

3. Wykonywanie badań dla chorych hospitalizowanych w szpitalu.

4. Prowadzenie dokumentacji pracowni zgodnie z procedurą.

 

Rozkład dnia pracowni EEG i EKG:


Godz. 07.30 - 15.00 przygotowanie pokoju i aparatury do badań, wykonywanie badań EEG i EKG pacjentom, opisywanie badań i wydawanie wyników, prowadzenie dokumentacji medycznej, sprzątanie pokoju badań.

Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ

Znajdź na stronie

opcje